Exkluzivně: 10+1 byznysových rad od nejúspěšnějšího Čecha v Silicon Valley

Z Palmovky zničil divizi IBM

Sekce: Rady a tipy Datum: 07.10.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Roman Staněk je zakladatelem a CEO společnosti GoodData, která pro klienty zpracovává velká data. Včera po roce promluvil v Praze a MontyRich na této akci, která se konala v pražském co-workingu Node5, nemohl chybět.

“Lidé si nás tenkrát nemohli googlovat z prostého důvodu… Google neexistoval. Potenciální zákazníci si nás altavistovali,” s úsměvem popsal své začátky podnikatel.

Svou firmu NetBeans v roce 1999 prodal společnosti Sun Microsystems, kterou později koupil gigant Oracle Larryho Ellisona. V roce 2007 pak založil společnost GoodData, kterou dosud řídí a která svou platformu poskytuje více než třiceti tisícům firem po celém světě.

Na včerejší konferenci bylo řečeno vskutku mnoho, výběr nejlepších rad Romana Staňka jsme pro vás vybrali níže. Jsou adresovány především zakladatelům, respektive CEO.

“Zakladatel je spojkou. Spojuje vnitřek firmy s vnějškem." Vnitřkem se pak myslí především organizace a vnějškem tzv. “product/market fit”. Tedy míra, jak produkt uspokojuje silnou poptávku.

“Nastav cíle a zmiz!” Staněk uvedl, že z principu nemůže svým zaměstnancům mluvit do toho, jak mají dělat svou práci. V tomto smyslu je prý ideální, když bude CEO poskytovat maximálně zpětnou vazbu.

“Musíte mít misi.” Misí GoodData je prý spravovat data všem firmám na světě. Ať už podnikáte v jakémkoli oboru, vždy byste si měli stanovit jasné poslání. “Ve chvíli, kdy se zaměstnanců zeptám, jakou máme misi, a oni nevědí, tak máme problém.”

Stanovte firemní hodnoty. Co jsou podle Staňka firemní hodnoty? “Nejhorší možné chování, jaké dovoluji svým managerům.”

Zvládněte svůj time-management. “Řidte si svůj čas sami, nikoli podle ostatních… když jdu v pátek na kolo, tak jdu na kolo, a proto mi nevolejte.”

“Váš byznys vás musí strašně bavit.” Jakmile to děláte proto, že to po vás někdo chce nebo kvůli penězům, vydržíte prý maximálně několik měsíců.

“Není potřeba vždy hledat konsenzus.” Staněk tvrdí, že mnohdy je dobré své týmy záměrně rozhádat. Z nesouladu někdy vychází ty nejlepší myšlenky a inovace.

“Dokončete, co jste začali.” Řekli jste si, že dnes večer uděláte prezentaci? Tak ji udělejte! To samé platí z hlediska rozjetých projektů. Dotáhněte je do konce a neutíkejte od nástrah.

“Všechno měřte, vždy se najde metrika. Chvíli to potrvá, ale tu správnou nakonec najdete.”

Buďte sami sebou. Mnoho zakladatelů má prý tendenci k přetvářce, což k ničemu dobrému nikdy nevede. “Když jsem kodér, tak si nemá cenu hrát na nějaký kravaty a obráceně.”

A rada na závěr?

“Rozveselte svůj tým… vezměte je na kolo, bavte se s nimi, skočte na pivo… je to důležité.”

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Ze školní lavice do Silicon Valley

Sekce: Byznys Datum: 27.08.2013 16:00
Vojta Ciml je zakladatelem softwaru, jenž umožňuje snadno zaznamenat přednášku a umístit ji online na webu. Mezi institucemi a školami se kterými spolupracuje je například ČVUT, Univerzita Karlova,…

Corinth – stoupající hvězda Silicon Valley z Brna

Sekce: Byznys Datum: 18.01.1971 15:15
Brněnská firma Corinth je v současnosti jednou z nejúspěšnějších firem v oblasti inovací ve vzdělání, zároveň je jedním z důležitých partnerů softwarového giganta, americké společnosti Microsoft. …

Reid Hoffman: Muž s dlouhými prsty v Silicon Valley

Sekce: Osobnosti Datum: 13.07.2016 16:00
Kdo je Reid Hoffmann, zakladatel profesní sítě LinkedIn, kterou získal za 26,2 miliardy dolarů (627 miliard korun) Microsoft? Jeden z nejvíce propojených lidí v Silicon Valley, který měl prsty skoro…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Sekce: Rady a tipy Datum: 18.02.2017 20:30
Meditací a relaxací vstříc kreativitě. Proč byste měli svůj mozek nechat pravidelně odpočívat?

Moët Hennessy Louis Vuitton. Jak dělá byznys král luxusu Bernard Arnault?

Sekce: Rady a tipy Datum: 17.02.2017 21:00
Jeden z nejbohatších lidí planety a hlava skupiny LVMH – Bernard Arnault – je inovátorem. A věří v decentralizované vedení.