Mikroskopy za miliony dolarů? Výrobce hledejte v Brně!

Autor: Karin Szczyrbová Sekce: Byznys Datum: 09.02.2015
Pivo, auta nebo spotřební elektronika. Tak by pravděpodobně zněla nejčastější odpověď na otázku, v čem je Česká republika v mezinárodním srovnání výjimečná a proslavená. V jistém slova smyslu tomu tak může být, avšak obor, ve kterém patří Češi mezi světovou špičku, je třeba hledat jinde. Je jím totiž výroba a vývoj elektronových mikroskopů.
mikroskop
MontyRich Ambassadors
Objednejte si nejnovější číslo tištěného
magazínu MontyRich

Exkluzivní rozhovory, byznysové a investiční tipy,
luxusní lifestyle

Podobně jako je například Francie spojována s dobrým vínem, Nizozemsko s lahodným sýrem nebo Japonsko s hi-tech, tak pro mnohé je Česká republika spojena zejména s pivem nebo automobily. Málokdo však tuší, že právě Češi jsou světovou špičkou ve výrobě a vývoji elektronových mikroskopů a za hlavní město světa, pokud jde o elektronové mikroskopy, je považováno Brno.

Elektronový mikroskop, jehož vynálezcem je německý fyzik a elektroinženýr Ernst Ruska, oslavil na počátku letošního roku své 84. narozeniny. Od roku 1931 se však mnohé změnilo. Elektronový mikroskop, který dnes může zabírat třeba i polovinu místnosti, v sobě spojuje moderní techniku a špičkový software. Jeho výroba navíc vyžaduje i specifické podmínky. Důležitý je mimo jiné i výběr lokality výrobního závodu, kdy inženýři zkoumají například sílu elektromagnetického pole v lokalitě nebo hodnotu vibrací podloží.

Výzkum a vývoj navázal na tradici

Tradice výroby mikroskopů se v Česku, respektive Československu začala psát ještě v dobách socialismu, kdy v Brně působila společnost Tesla. Jedním z jejích zaměstnanců byl i servisní inženýr Jaroslav Klíma. Ten v roce 1991, tedy po rozpadu společnosti Tesla, založil s dalšími čtyřmi bývalými kolegy malou firmu Tescan, ve které zprvu mikroskopy jen opravovali a vyráběli příslušenství pro starší typy mikroskopů. Ve druhé polovině devadesátých let však začali sami vyvíjet a montovat mikroskopy zcela nové. První úspěchy pak na sebe nedaly dlouho čekat a firma v roce 2001 získala Ocenění Zlaté Medaile a také Ocenění inženýrské akademie ČR za mimořádné technické dílo. Dnes patří společnost Tescan mezi pětici elitních a nejvýznamnějších výrobců elektronových mikroskopů na světě.

Tato společnost díky vývoji a zdokonalování svých produktů (jen v roce 2013 investovala do výzkumu a vývoje 40,4 milionů korun) na svých hospodářských výsledcích v podstatě vůbec nepocítila dopady nedávné ekonomické krize. Její produkty putují do zhruba šedesáti zemí světa, a to konkrétně nejenom do evropských zemí, ale také do USA, Ruska, Číny, Venezuely, Brazílie, Saúdské Arábie, Izraele, Jižní Koreje nebo dokonce do Bruneje. Mezi odběratele patří světové univerzity, průmyslové podniky (například Hyundai, LG nebo Samsung), kriminalisté a forenzní laboratoře nebo třeba americká armáda.

Kvalita produktu se odráží v jeho ceně i prestižních oceněních

Za nejlevnější elektronový mikroskop společnosti Tescan zaplatí zákazník zhruba 2 miliony korun. Cena za největší a nejdražší mikroskop se může vyšplhat až na 23 milionů korun. Průměrný elektronový mikroskop pak stojí kolem 4,5 milionů korun, skládá se zhruba z pěti tisíc součástek a jeho výroba trvá pět měsíců.

Pro společnost Tescan byl z mnoha důvodů významný rok 2013. Dokončila totiž výstavbu svého nového areálu v Brně - Kohoutovicích a také odkoupila francouzskou společnost Orsay Physics, jež jí dodává iontové tubusy. Ve stejném roce podnik také získal 2. místo v soutěži Firma roku Jihomoravského kraje a o rok dříve vyhrál 9. ročník soutěže Štiky českého byznysu. Její zakladatel Jaroslav Klíma se stal podnikatelem roku v letech 2009 a 2011. Od zmíněného roku 2013 se společnost podílí také na výrobě zcela nového a unikátního holografického mikroskopu, který získal evropský patent.

Čtvrtina světových výdajů na nákup elektronových mikroskopů končí v Brně

Tescan však není v Česku jedinou firmou, která se specializuje na výrobu elektronových mikroskopů. V Brně totiž sídlí i společnost FEI Czech Republic, která je součástí světového koncernu FEI. Jde o druhého největšího výrobce elektronových mikroskopů na světě, ke kterému proudí čtvrtina všech peněz, které se na světě vydají právě na nákup elektronových mikroskopů (v roce 2013 dosáhly tržby společnosti FEI Czech Republic 7,5 miliardy korun). Ročně společnost vyrobí zhruba 600 mikroskopů, přičemž jejich průměrná cena je jeden milion dolarů. Nejdražší mikroskop, který firma vyrobila, má cenu pět milionů dolarů. Na výzkum a vývoj svých produktů společnost ročně vyčleňuje kolem 180 milionů korun.

Společnost FEI, kterou řídí Jiří Očadlík, začínala v roce 1993 se třemi desítkami zaměstnanců. Dnes zaměstnává zhruba šest stovek lidí a patří mezi největší exportéry v Česku. V letech 2012 a 2014 získala titul největšího exportéra v Jihomoravském kraji a náleží jí také 2. místo v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2014 v kategorii do 5.000 zaměstnanců.

Zákazníky jsou univerzity, instituce i firmy

Produkce této společnosti je určena zejména na vývoz. Podnik vyváží do více než šedesáti zemí světa a mezi jeho zákazníky patří jak univerzity, vývojová centra nebo akademické komplexy (například Harvard), tak i společnosti (Intel, IBM, Ford, BMW, Nokia, Pfizer apod.), nebo instituce, jako je americký Department of Justice nebo Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA.

Loni v září otevřela společnost FEI Czech Republic své nové technologické centrum v průmyslové zóně v Brně na Černovické terase, do kterého investovala 700 milionů korun. V tomto centru může v budoucnu pracovat až 1.100 zaměstnanců.

Praktické využití mikroskopů

A k čemu tedy mohou elektronové mikroskopy sloužit a komu pomáhají? Mikroskopy již dnes nezobrazují jen zvětšený povrch zkoumaného vzoru, ale poskytují i bližší informace o tomto povrchu, o jeho krystalické struktuře, o atomovém čísle apod.

Prostřednictvím elektronových mikroskopů tedy poznají například kriminalisté podle stop na oděvu, kdo střílel z pistole. Poznatky získané elektronovým mikroskopem využívají také těžaři, kteří podle vzorku z hlubinného vrtu mohou zjistit, zda se již blíží k ložisku (ropy, plynu, drahých kovů). Automobilky pak mohou testovat složení slitin využívaných při konstrukci svých vozů a stavbaři mohou otestovat vlastnosti vysokopevnostní oceli.

Chcete každé ráno inspiraci pro úspěšný den?

Email:

+ ZDARMA PDF MAGAZÍN ZÁŘÍ 2015

PODOBNÉ ČLÁNKY

MILIONY DOLARŮ ZA PÁR SEKUND: 7 NEJDRAŽŠÍCH REKLAM V HISTORII NFL

Autor: Zdravko Krstanov
Sekce: Lifestyle Datum: 17.04.2016 17:30
Americký fotbal je v USA náboženstvím, a proto je NFL nejvíce navstěvovanou soutěží na světě. Na každoročním finále zvaném Super bowl je k dispozici pár minut reklamního času, přičemž v loňském roce… Přečíst článek

CO JE ZAČ TEN ROZTOMILÝ PEJSEK? TIBETSKÝ MASTIFF, CENA 3 MILIONY DOLARŮ

Autor: Tomáš Durčák
Sekce: Lifestyle Datum: 06.05.2015 21:00
Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé nejenže psy nepořizují primárně pro hlídání svých… Přečíst článek

PODNIKATELÉ, KTEŘÍ UŽ JAKO DĚTI VYDĚLALI MILIONY DOLARŮ

Autor: Pavel Ungr
Sekce: Podnikání Datum: 22.04.2015 09:00
Ať si o současné době myslíte cokoliv, jednu věc jí nelze upřít - úspěch jednotlivce je omezen pouze hranicí jeho schopností a odvahy. Neexistuje tedy ani žádná věková hranice pro to, abyste se mohli… Přečíst článek
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PETR PIŠTĚK: PO BREXITU PŘIJDOU DALŠÍ REGULACE

Autor: Pavel Hejkrlík
Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 26.07.2016 14:13
Pohyb zboží a osob se s brexitem rozhodně změní. Očekávám, že budou nastolena opatření jako restrikce na vzájemný obchod nebo třeba uvaleny daně. Dotkne se to i finančních institucí, říká Petr Pištěk… Přečíst článek

PODÍVEJTE SE DO PRAŽSKÝCH MICHELINSKÝCH RESTAURACÍ

Autor: Zuzana Černá
Sekce: Sladký život Datum: 26.07.2016 09:00
Le Guide Michelin je gurmánskou biblí od roku 1900. Michelinskou hvězdou značící výraznou kulinářskou kvalitu se od letošního roku můžou chlubit hned tři pražské podniky. Které to jsou? Přečíst článek

CHCETE UŠETŘIT NA DANÍCH A ZŮSTAT V EVROPĚ? PŘESTĚHUJTE SE DO MONAKA!

Autor:
Sekce: Byznys Datum: 25.07.2016 09:00
Kdo chce ušetřit na daních přesunem do daňového ráje, nemusí utíkat před českým berňákem až někam do Karibiku. Příznivý daňový "domov" lze najít i v Evropě. Takovou evropskou volbou je maličké… Přečíst článek