Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Sekce: Rady a tipy Datum: 14.01.2017 Autor: Zdravko Krstanov
Zakladatel společnosti Alibaba má jedinečnou morálku a v byznysu si zachovává selský rozum. Co doporučuje?

1) Největší selhání znamená vzdát se

V podnikání se vám snadno může stát, že na cestě za svým cílem selžete. Jeden díl skládanky nebude pasovat a vy ji zkrátka nebudete schopni složit. Místo naříkání a snadné kapitulace si ale ze svého neúspěchu vezměte ponaučení. Ma tvrdí, že skvělí lídři se nejvíce naučí právě z překážek, které jim život nachystá.

2) Najímejte lidi, kteří jsou lepší než vy

“Váš zaměstnanec by měl mít lepší technické schopnosti než vy. Pokud je nemá, najali jste špatnou osobu”, tvrdí miliardář. Úspěch vaší společnosti záleží na tom, zda zaměstnanci dokážou zhmotnit vaši vizi. Lídr je podle Jacka Ma houževnatý a prozíravý vizionář.

3) Važte si loajálních zaměstnanců

Největší chybou, kterou kdy Ma udělal, bylo podle jeho slov podceňování spolupracovníků. Osmnácti lidem, kteří s ním byli od začátku, řekl, že dosáhnou maximálně na manažerskou pozici. Na exekutivní pozice se měli najímat zkušení externí lidé. “Několik let poté byli tito lidé pryč… ti, o kterých jsem pochyboval, nastoupili na jejich místa”, uvedl Ma.

4) Dávejte pozor, když všichni souhlasí

Jakmile přijdete s nějakým nápadem, udělejte si malý průzkum. Když uvidíte příliš nadšených tváří, něco není v pořádku. “Pokud 90 % lidí souhlasí s konkrétním návrhem, házím jej do koše. V případě takového souhlasu totiž tento nápad zkouší každý druhý”.

5) Milujte život

“Vždy si říkám, že jsme se nenarodili, abychom pracovali, nýbrž abychom si užívali života. Jestli celý život jenom pracujete, budete toho jednou litovat”, často opakuje miliardář. Na většině rozhovoru, které v MontyRich realizujeme, slýcháváme to samé. Je totiž nutné si uvědomit, že pracovní režim ve stylu 24/7 není dlouhodobě udržitelný. Dostatek relaxace je jedním ze základů svěžího úsudku - a tedy dobře odvedené práce.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

5 zlozvyků, které poškozují vaše podnikání

Sekce: Vzdělávání Datum: 15.04.2014 02:02
Pijete každý den kávu ve stejnou hodinu? Sedíte na schůzích pokaždé na stejné židli? A víte, že podobné drobnosti mohou ohrozit vaše podnikání?

Miliardář platí vědce, aby vymýšleli produkty , které pomáhají lidem

Sekce: Osobnosti Datum: 30.11.2016 17:30
Manoj Bhargava je netypický miliardář. Dvanáct let žil v klášteře jako mnich, poté díky výrobku 5-hour Energy vydělal miliardy dolarů. Nyní peníze utrácí za vynálezy, pomocí kterých chce ze světa…

ČSA otevřou sedm nových linek

Sekce: Byznys Datum: 20.11.2014 16:44
České aerolinie (ČSA) rozšíří po letech škrtů v letovém řádu od jara svoji evropskou síť linek. Nové spojení se bude týkat celkem sedmi měst včetně destinací, kam už ČSA dříve létaly. Informoval o…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Sekce: Rady a tipy Datum: 18.02.2017 20:30
Meditací a relaxací vstříc kreativitě. Proč byste měli svůj mozek nechat pravidelně odpočívat?

Moët Hennessy Louis Vuitton. Jak dělá byznys král luxusu Bernard Arnault?

Sekce: Rady a tipy Datum: 17.02.2017 21:00
Jeden z nejbohatších lidí planety a hlava skupiny LVMH – Bernard Arnault – je inovátorem. A věří v decentralizované vedení.