Sekce: Podnikání

Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Datum: 14. 01. 2017 21.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Zakladatel společnosti Alibaba má jedinečnou morálku a v byznysu si zachovává selský rozum. Co doporučuje?

1) Největší selhání znamená vzdát se

V podnikání se vám snadno může stát, že na cestě za svým cílem selžete. Jeden díl skládanky nebude pasovat a vy ji zkrátka nebudete schopni složit. Místo naříkání a snadné kapitulace si ale ze svého neúspěchu vezměte ponaučení. Ma tvrdí, že skvělí lídři se nejvíce naučí právě z překážek, které jim život nachystá.

2) Najímejte lidi, kteří jsou lepší než vy

“Váš zaměstnanec by měl mít lepší technické schopnosti než vy. Pokud je nemá, najali jste špatnou osobu”, tvrdí miliardář. Úspěch vaší společnosti záleží na tom, zda zaměstnanci dokážou zhmotnit vaši vizi. Lídr je podle Jacka Ma houževnatý a prozíravý vizionář.

3) Važte si loajálních zaměstnanců

Největší chybou, kterou kdy Ma udělal, bylo podle jeho slov podceňování spolupracovníků. Osmnácti lidem, kteří s ním byli od začátku, řekl, že dosáhnou maximálně na manažerskou pozici. Na exekutivní pozice se měli najímat zkušení externí lidé. “Několik let poté byli tito lidé pryč… ti, o kterých jsem pochyboval, nastoupili na jejich místa”, uvedl Ma.

4) Dávejte pozor, když všichni souhlasí

Jakmile přijdete s nějakým nápadem, udělejte si malý průzkum. Když uvidíte příliš nadšených tváří, něco není v pořádku. “Pokud 90 % lidí souhlasí s konkrétním návrhem, házím jej do koše. V případě takového souhlasu totiž tento nápad zkouší každý druhý”.

5) Milujte život

“Vždy si říkám, že jsme se nenarodili, abychom pracovali, nýbrž abychom si užívali života. Jestli celý život jenom pracujete, budete toho jednou litovat”, často opakuje miliardář. Na většině rozhovoru, které v MontyRich realizujeme, slýcháváme to samé. Je totiž nutné si uvědomit, že pracovní režim ve stylu 24/7 není dlouhodobě udržitelný. Dostatek relaxace je jedním ze základů svěžího úsudku - a tedy dobře odvedené práce.

Další články
Podnikání

5 zlozvyků, které poškozují vaše podnikání

Článek
Podnikání

Miliardář platí vědce, aby vymýšleli produkty , které pomáhají lidem

Článek
Podnikání

3 tipy na podnikání, které není sexy, ale nese své ovoce

Toto nejsou cool startupy
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.