Sekce: Podnikání

Co dnes dělají přeživší potomci Josepha Goebbelse? Vlastní skoro půlku BMW a jsou miliardáři

Datum: 04.03.2015 08:00 / Autor: Tomáš Durčák
Hypotetická otázka – představte si, že jste zdědili miliardy korun po svých předcích a žijete luxusním životem, který tvoří několik krásných sídel na různých místech světa, soukromé letadlo, drahé šperky, rychlá auta a opulentní party. Jak byste se ale cítili, kdybyste zjistili, že celé vaše bohatství možná existuje jen díky tomu, že vaši prarodiče měli velmi úzké vazby na nacistickou stranu, německý válečný průmysl a byznys s otrockou prací?
joseph-goebbels

To je totiž životní příběh několika lidí, kteří dnes patří k těm nejbohatším v Německu, protože jsou čirou náhodou nevlastními vnoučaty nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Dva z nich nejsou pouze bohatí, ale zároveň vlastní necelých 50% značky BMW. Příběh o těchto skrytých miliardářích, kteří z pochopitelných důvodů příliš nevyhledávají světla reflektorů, je sice trochu komplikovaný, ale rozhodně fascinující a stojí za přečtení.

Na úvodní fotografii výše můžete vidět Goebbelse s jeho ženou Magdou a jejich šesti dětmi. Muž v uniformě uprostřed je Magdin syn s předchozího manželství Harald Quandt. Pro ty z vás, kteří toho o Třetí říši a jejím fungování příliš mnoho nevědí – Joseph Goebbels byl pravou rukou Adolfa Hitlera. Velel celé propagandě režimu, která mimo jiné zahrnovala pálení knih, ničení synagog a perzekuci židů.

Každý, kdo viděl film Pád Třetí říše, moc dobře ví, jak válka pro Goebbelse skončila. Spolu se svou ženou Magdou uspali všech šest svých potomků (5 dívek a jednoho chlapce) a následně je všechny zavraždili pomocí kapslí s kyanidem. Následně sami spáchali sebevraždu. Jediným člověkem na fotografii, který přežil válku, byl tak Harald Quandt, nevlastní syn Goebbelse. Ten se o šokujícím úmrtí svých nevlastních sourozenců a rodičů dozvěděl v roce 1947, kdy se nacházel ve spojeneckém zajateckém táboře.

Počátky budoucího bohatství zajistila válka

Ještě před druhou světovou válkou Haraldův otec a první manžel Magdy Goebbelsové Günther Quandt úspěšně rozšířil rodinný textilní byznys, který zdědil po svém otci Emilovi Quandtovi a vytvořil z něj jedno z historický prvních německých průmyslových impérií. Během první světové války se Güntherova firma stala největším výrobcem oblečení v Německu díky tomu, že produkovala vojenské uniformy.

Po válce Günther použil zisky a koupil společnost, která vyráběla baterie, výrobnu šicích strojů, továrnu, která produkovala příbory a v neposlední řádě také velký podíl ve výrobci automobilů Daimler (dnes Mercedes/Chrysler). Jeho ženou byla v letech 1921 až 1927 jistá Magda Ritschel, se kterou měl již zmiňovaného syna Haralda (dále měl ještě syna Herberta z předchozího manželství).

Rodokmen rodiny Goebbelsů a Quandtů

Rodinné bohatství rozšiřuje Goebbels a další válka

Dva roky po rozvodu si Magda vzala ministra nacistické propagandy Josepha Goebbelse, se kterým měla postupně šest dětí. Goebbelsovým šel za svědka sám Adolf Hitler. Během druhé světové války Güntherovy společnosti vydělávaly díky masivnímu válečnému průmyslu, neboť vyráběly baterie pro německé ponorky, zbraně, munici, rakety a raketomety Panzerfaust. Celý tento prosperující byznys měl jenom jeden háček – ve válečných letech pro společnost pracovalo celkem 50 tisíc otroků, mezi kterými byli členové zajateckých, ale i koncentračních táborů.

Když Hitler 30. dubna 1945 spáchal ve svém berlínském bunkru sebevraždu, stal se po něm kancléřem Německa Joseph Goebbels. Tomu však tento titul vydržel pouhý jeden den, než se svou ženou Magdou zavraždili svých šest dětí a nakonec společně rovněž spáchali sebevraždu. Ještě před smrtí poslal Goebbels svému nevlastnímu synovi tuto zprávu: „Je velmi pravděpodobné, že budeš jediným pozůstalým, který bude schopen pokračovat v tradici naší rodiny.“

Po skončení války byl Harald propuštěn ze zajateckého tábora pro německé vojáky, zatímco Günther strávil nějaký čas v internačním táboře pro nacistické sympatizanty. O sedm let později Günther zemřel a zanechal celé podnikatelské impérium svým dvěma synům, Haraldovi a Herbertovi. Ti strávili další dekádu tím, že expanzemi posunuli otcův byznys na úplně novou úroveň. Herbert mimo jiné koupil na začátku 60. let 46,7procentní podíl v mnichovském výrobci automobilů BMW. Harald v roce 1974 prodal svých 14 procent v Daimleru kuvajtskému investorovi za 1 miliardu dolarů.

Mercedes a BMW; Foto: 98octane (CC BY-NC-ND 2.0)

Nevlastní vnoučata nacistů jsou dnes miliardáři

Žijící potomci Haralda a Herberta dnes patří v Německu mezi nejbohatší smetánku. Haraldovy čtyři dcery zdědily v roce 1974 po smrti jejich matky 760 milionů dolarů. Po třiceti letech chytrého investování činí dnes jejich společné jmění celých 6 miliard dolarů (necelých 150 miliard korun). A věřte tomu, nebo ne, ale jsou ještě tou chudou částí rodiny. Jejich bratranec Stefan Quandt a sestřenice Susanne Klatten (Herbertovi potomci) stále mimo jiné vlastní 46,7% BMW. Podíl, který má dnes odhadovanou hodnotu astronomických 25,8 miliard dolarů (632 miliard korun).

Jak byste se dnes cítili jako potomci Haralda nebo Herberta? Vadilo by vám, že základy rodinného bohatství velmi pravděpodobně stojí na práci otroků a válečných zajatců v nacistickém Německu? Darovali byste někam/někomu část peněz, nebo byste nechali minulost minulostí?

Další články

Jaké bylo jmění Adolfa Hitlera a kdo dnes vydělává na jeho knize Mein Kampf?

Článek

Budíček! Co dělají úspěšní miliardáři po ránu?

Žádné vyspávání a hodně kávy
Článek

Evropští miliardáři: Nejbohatší lidé evropských zemí vděčí za svůj majetek předkům i vlastní pracovitosti

Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.